Avrupa futbolunun geleceği için Riva’da dün özel bir toplantı gerçekleşti. UEFA Ulusal Federasyonlar Yöneticisi Zoran Lakovic ve Kulüp Karşılaşmaları yöneticisi Stephane Anselmo, TFF Lideri Nihat Özdemir ile kulüp liderlerine 2024’ten sonra geçilmesi planlanan Şampiyonlar Ligi’nin yeni formatı Swiss system (İsviçre sistemi) hakkında sunum yaptı.

Vakit zaman tartışmaların yaşandığı toplantıda Beşiktaş Lideri Ahmet Parıltı Çebi, “Pandemi devrinde FFP kriterlerinde anlayışlı davranmanızı talep ediyoruz. Kararlar aleyhimize çıkıyor” dedi. G.Saray Lideri Mustafa Cengiz, “Türkiye’den Şampiyonlar Ligi’ne direkt iştirak imkanı verilirse çok daha güzel olacak” sözünü kullandı. UEFA heyeti ise “Biz Türkiye’nin futbol sevgisini biliyoruz lakin Avrupa maçlarına yedek kadrolarla çıkmazsanız hak edeceğiniz yerlerde olacaksınız” tenkidinde bulundu. F.Bahçe idare şurası üyesi Alper Pirşen de “Bu katsayı sistemi ile ve bu puanlarla burada olmamız mucize. Bu sistemin değiştirilmesi lazım” görüşünü iletti. TFF yetkilileri, 11. ve 12. sıradaki ülkelere de artı 2 kontenjan verilmesini istedi.

Toplantıya TFF Lideri Nihat Özdemir, TFF 1. Lider Vekili Servet Yardımcı, Beşiktaş ve Kulüpler Birliği Lideri Ahmet Işık Çebi, G.Saray Lideri Mustafa Cengiz, F.Bahçe İdare Heyeti Üyesi Alper Pirşen ve Trabzonsporlu yönetici Serdar Ekrem Tatlı de katıldı.

SWISS SYSTEM NEDİR?

“Swiss system” (İsviçre sistemi) modeli olarak bilinen yeni formata nazaran Şampiyonlar Ligi 36 gruba çıkarılacak. 36 ekip UEFA sıralamasına nazaran 4 farklı kategoriye ayrılacak. Kadrolar rakipleriyle 10 maça çıkacak. 10’ar maçın oynanacağı lig sonunda genel puan sıralamasındaki birinci 8 ekip direkt, başka 8 kadro play-off yöntemi ile ikinci çeşit biletini alacak. UEFA, 5 büyük ligden daha çok grubun Devler Ligi’nde uzunluk göstermesini istiyor. (Sabah)

Yorum Gönderin