2022 FIFA Dünya Kupası Elemeleri G Kümesi’nde Hollanda’yı ağırlayacak A Ulusal Futbol Takımı’mızda teknik yönetici Şenol Güneş açıklamalarda bulundu.

ÇOK ŞİDDETLİ MAÇLAR OYNAYACAĞIZ

Şiddetli bir yola çıktıklarını kaydeden teknik adam, “Bir tertibe bakarsak, futbol topluluğu içinde en değerli tertip Dünya Kupası, sonra Avrupa Şampiyonası. Ortak hayalimizi bunun üzerinde kurgulamıştık. 2020’de Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkı kazandık, bu birinci hayalimizdi. Onu bir kenara atalım şu anda, başkası ve daha değerlisi Dünya Kupası finallerinde olmak. Daha evvel 2002’de katıldım ben. Tekrar o atmosferi, o başarıyı elde etmek istiyoruz, arkadaşlara geçmişi de göstererek, Dünya Kupası’na katılmanın bugünlerden geçmekten olacağını düşünüyoruz. Güçlü maçlar oynayacağız, kümenin en güçlü rakipleriyle birinci maçları oynayacağız. Güç maçlar olacak, uzun bir seyahat olacak. Bu işi başaracak gücümüz var. Hiçbir vakit alana teslim olmayan, doğruları yapan, fair-play dışına çıkmayan bir ekip olarak çıktık. Ülkemizi uygun temsil etmek istiyoruz, sabır ve vakit her şeyin ilacıdır. Bu bir teslimiyet değil, savaşmanın hakikat adımları. İnşallah başaracağız.” dedi.

EN UYGUN FORMDA TEMSİL EDECEĞİZ

Türkiye’yi en güzel halde temsil etmek istediklerini söz eden Şenol Güneş: “”Yeni oyuncular, eski oyuncular, eskilerin çok çağrılması, yenilerin geç çağrılması, o çağrıldı, bu çağrıldı, çok şey konuşulabilir, bu hayatta her şey var. Aksileri geriye atalım. Hava şartları, rakibin gücü ne olursa olsun, kim gelip giderse gitsin, Türkiye başarılı olsun. Türkiye bize bir vazife verdi, inşallah başarırız. Cruyff’un kitabını da okudum, kendi hayatımın kitabını da yazsam birebirini yazardım. Emsal taraflarımız var. Yetenekli, maharetli bir oyuncuydu, çok beğendiğim bir üslubu vardı. Kendisi Hollanda’nın yetiştirdiği ve yeni hocalar yetiştiren, büyük izler bırakan biri. Benim de bundan sonraki tek hayalim bu. Sportif muvaffakiyetten sonra o tip ve daha düzgün oyuncuları üreten bir ülke olmak zorundayız, onun için de yatırım yapmalıyız” formunda konuştu.

KALEDE KİM OLACAK?

Kaleci konusunda tercihinin ne olacağı sorulan Şenol Güneş, “Bu vakit kadar oynadığı oyun itibariyle grubumuza katkı veren Mert kalecimiz, yetenekleri ile öne çıkan Uğurcan ve Altay, gerisinde Gökhan var, kalecilerimizden mutluyuz. Kıymetli olan vazife yapanın en düzgününü vermesidir, ona da yarın kararımızı vereceğiz.” dedi.

“YENİ BİR VİZYON ÇİZMEK iSTİYORUZ”

Türk futbolu için görüşleri sorulan Şenol Güneş, “Bu halimizle hala az da olsa Dünya Kupası’na, Avrupa finallerine katılmışsak, kulüpler bazında da vakit zaman başarılı olmuşsak, bunu daima hale getirebilmek için üretmek zorundayız. Hazırı kullanan bir yapımız olduğu için problemlerimiz var. Yeni bir vizyon çizmek istiyoruz, şu anda sportif muvaffakiyete muhtaçlık var. Odaklandığımız nokta önümüzdeki 3 maç ve evvel birinci maç, Hollanda maçını yaşamak istiyoruz. Ufak tefek problemler, dikkat dağınıklıkları var, bu da olağan, onları çözmek zorundayız” sözlerini kullandı.

“TÜRK FUTBOLUNU GÖSTERMEK GEREKİYOR”

2022 Dünya Kupası için hayalleri sorulan tecrübeli antrenör, “Dünya Kupası’na katılmak, bu tertipte olmak değerli. Alanda ezik olmayan fakat havaya girmeyen bir kadro olarak gerekenleri yapan, savaşan, vazgeçmeyen, oyunun hoşluğunu keyif olarak ortaya koyan, bunu taraftara da geçirebilen bir kadro olmak istiyoruz. Âlâ bir sonuç da ortaya koymak istiyoruz. 2002’de de bu türlü aşlamıştık, daima merdivenin birinci basamağını basmamız gerekiyordu. Türk futbolunu dünya çapında göstermek müsabakalarda oluyor, bu da gelecek kuşakların önünü açıyor, idolleri ortaya koyuyor. Futbolun bir yatırım aracı olduğunu da söylemek gerekiyor. Bizim çocukluğumuzda ne kadar yetenekli olursanız olun itimat ile kaybettiğimiz maçları görünce, bugün o itimat hissinin özgüvene dönüştüğünü görüyoruz.” diye konuştu.

Şenol Güneş açıkladı! Kaleyi kim koruyacak?

Yorum Gönderin