TFF’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, “Türkiye Futbol Federasyonu İdare Şurası, 30 Mart 2021 Salı günü yaptığı toplantıda TFF 1. Lig’de 2022-2023 döneminden itibaren Görüntü Yardımcı Hakem Sistemi’nin uygulanmasına karar verdi.

FIFA ile protokol imzalayacak olan TFF İdare Şurası, Riva’da bulunan TFF VAR Merkezi ve TFF 1. Lig maçlarına mesken sahipliği yapacak stadyumlardaki fiziki ve teknolojik altyapı çalışmaları, VAR, AVAR ve operatör takımları üzere protokolde yer alan tüm mevzularda hazırlıkların eksiksiz olarak yapılması emeliyle uygulamanın bir sonraki dönem başlamasını karara bağladı.

Türkiye böylelikle Üstün Lig ve TFF 1. Lig olmak üzere en üst iki ligde VAR uygulanan Avrupa’nın sayılı ülkeleri ortasında yer alacak.

2018-2019 dönemiyle birlikte Muhteşem Lig’de hayata geçirilen VAR, ülkemizde Harika Kupa’nın yanı sıra TFF 1. Lig Play-Off maçları ile Ziraat Türkiye Kupası’nda son 16 tipten itibaren uygulanıyor.

FIFA’nın 2018 Dünya Kupası’nda kullanmasıyla tüm dünyada yayılan VAR, Türkiye’de birinci defa online olarak resmi maçlarda 2017-2018 dönemi 1. Lig Play-Off yarı finalleri ve Play-Off finalinde uygulanmıştı.” sözlerine yer verildi.

Yorum Gönderin