Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tesisler ve Yatırımlardan Sorumlu İdare Şurası Üyesi Nuri Akın, stat tabanları için yeni talimatname hazırlıklarını lisana getirdi.

Türkiye’de son periyotta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dayanağıyla birçok kulüp ve kente yeni ve çağdaş statlar yapıldığını belirten Akın, açıklamalarda bulundu.

Federasyonda son yaptıkları toplantıda tabanları ele aldıklarını söz eden Akın, kulüplere bununla alakalı sertifika vermeyi de planladıklarını vurguladı.

Statlara kulüpler tarafından daha güzel bakılması için ellerinden geleni yapacaklarını kaydeden Akın, şunları kaydetti:

“Son yaptığımız federasyon toplantısından sonra yerlerin daha yeterli bakılması lazım geldiğini ve bizim de burada öncü olmamız gerektiğinin lazım geldiğine karar verdik. Yeni bir talimatname yapılıyor. Bunların, bu arkadaşların daha çok ehil arkadaşlar yani ziraat mühendisi üzere yahut çim işinden güzel anlayan arkadaşlar olmasını ve bunu da yaptıktan sonra bunların bakımları içinde tahminen bir sertifika vereceğiz. Yani inşallah bunları toparlarsak önümüzdeki günlerde bir talimatnameyle statlarımızı daha uygun baktırmak için biz zorlayacağız. Yerler için talimatname hazırlıyoruz. Bu talimatnameler yaptırım. Kulüpler bunları yapamamaları taktirde, stat çalışamayacak üzereyse diğer alanlarda oynatacağız. Harika Lig’de ve TFF’de de bunu uygulamayı düşünüyoruz.”

“BU SAYILAR TRANSFERLERİN YANINDA DEVEDE KULAK KALIYOR”

Nuri Akın, stat tabanlarına yapılması gereken yatırımın, transfere yapılanın yanında devede kulak kaldığını söyledi.

Kelam konusu statların tamamının âlâ tabanlarıyla sahiplerine aktarıldığını anlatan Akın, bu durumun kulüpler tarafından s��rdürülmesi gerektiğini vurguladı.

Yerlerin güzel korunabilmesi için öncelikle altyapısının yanlışsız yapılması gerektiğini belirten Nuri Akın, “Altyapı maliyeti 1 milyon 200 bin ila 1 milyon 500 bin liraya kadar çıkabiliyor. Doğal çim sahanın imali yaklaşık 500 bin ila 600 bin liraya mal oluyor. Hibrit saha ise 1 milyon 500 bin lira civarında oluyor. Bunlara alttan ısıtma yapacak olursak o da aşağı üst 1 milyon 500 bin ile 2 milyon lira ortasında bir paraya çıkıyor. Yani toplamda baktığımızda 3 milyon 500 bin ile 5 milyon lira ortasında bunlar yapılabiliyor.” sözlerini kullandı.

Yapılması gereken bu yatırımı takip etmenin kıymetine değinen Akın, şunları aktardı:

“Yatırımı yaptıktan sonra tabi bunu yeterli takip etmek lazım. Bunun için de makinalar gerekiyor. Bu makinaların aşağı üst kıymetleri de 1 milyon ile 1 milyon 500 bin lira ortasında. Bunlar dışında bir de tohum-gübre üzere ortada yapılması gerekenler var. Bunlar da yıllık 250 bin lira civarında tutuyor. Elbette bakım takımının de güzel olması lazım. Bu da en fazla 600 bin ile 1 milyon lira ortasında olabiliyor. Hepsinin toplamı 1 milyon dolar kadar bir para tutuyor. Tohum ve bakımın her sene yapılması gerekiyor. Yani 5 milyona en üst düzeyde bir yatırım yapıyorsunuz, 1 milyon 500 bin liralık makina alıyorsunuz ve yaklaşık 1 milyon 500 bin liralık her sene bir bakım yapıyorsunuz. Yer maliyetlerini transferlerle kıyaslamak mümkün değil. O denli olağandışı transferler var ki bu sayılar transferlerin yanında devede kulak kalıyor.”

“ZEMİNLER MÜTEHASSIS ŞAHISLARCA TAKİP EDİLMELİ”

Nuri Akın, stat yerlerinin takibinin uzman şahıslar tarafından yapılması gerektiğini belirtti.

Atatürk Olimpiyat Stadı’nın çimlerinin geçtiğimiz ekim ayında bozulduğunu ve bunu görerek tedbir aldıklarını anlatan Akın, “Olimpiyat Stadı’nı geçen sene 30 Mayıs tarihine hazırlamıştık. Pandemi periyodundan ötürü hava kurallarının da bozulmasıyla ekim ayında çimler bozulmuş. Çimlerin bozulduğunu görünce çabucak burayı karantinaya aldık. UEFA’dan bu işi bilen mütehassıslar geldi. Baktık, tekrar elden geçirdik ve yine yaptıktan sonra aşağı üst 1.5-2 ay hiç kullanmadık. Bu ortada burayı 7 gün 24 saat günlük raporlarla takip ettik. Bunu bu türlü yapmak lazım. Bu türlü yapılırsa o vakit bizim çim alanlarımız da statlarımız üzere çağdaş hoş ve kullanışlı olacaktır.” tabirlerini kullandı.

İngiltere’de de Türkiye’deki üzere 3 günde 1 maç yapıldığını hatırlatan Akın, şöyle devam etti:

“İngiltere çok yağmurlu bir iklim, buna karşın statları daha bakımlı görünüyor. Zira oralarda daima mütehassıs bireyler tarafından bunlar takip ediliyor. O denli sıradan bireyler değil, bunlar akademik şahıslar. Bu şahıslar çimin ne olduğunu, çim sahanın, hibritin ne olduğunu bilen bireyler. Tabanlar mütehassıs şahıslarca takip edilmeli. Bunlar bu biçimde yaparak devam ettiriyorlar. Bir de İngiltere’de her dönem sonunda stadı tekrar kapatıyorlar ve tekrar elden geçiriyorlar.”

“STATLAR 3 AYDA 1 DENETLENİYOR”

Nuri Akın, Türkiye’de statların 3 ayda 1 denetim edildiğini belirtti.

Denetimler sonucunda statta beğenilmeyen bir durum olduğunda yetkilileri uyardıklarını aktaran Akın, “Bu denetimlerimizi haftalara hatta bazen günlere indiriyoruz. Bunlar olmazsa orada maç oynanmasını engelliyoruz. Maç oynatmıyoruz. Evvelden birçok kentte bunu yaptık. Son vakitlerde da buna başvurduk. Statları gözden geçirip kullanıma uygun değilse diğer statlara aldırdık. Tabanların yeterli bakılması gerekiyor.” diye konuştu.

Sentetik çim konusuna da değinen Akın, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Sentetik çimle doğal çim ortasında sakatlanma riski bakımından hiçbir fark yok. İkisi de birebir. Bunu UEFA tespit etmiş durumda. Ancak sıhhat bakımından bu sentetik çimin ortasına lastik parçacıkları konuyor. Bu lastik parçacıkları kimyasal olarak rahatsız edebiliyor şayet yere düşerseniz. Artık UEFA bunu kaldırıp yerine dolgu olarak Hindistan cevizi yaprağı yahut mantar parçacıklarını yerleştirtmeyi düşünüyor. Bu da olduğu vakit aslında pek bir farkı kalmamış olacak.”

Yorum Gönderin