Son dakika spor haberleri: 2022 FIFA Dünya Kupası Elemeleri G Kümesi’nde gayret eden ve kümede çıktığı 2 maçta aldığı 6 puanla dorukta yer alan A Ulusal Futbol Takım’ımız, Atatürk Olimpiyat Stadı’nda Letonya’yı ağırlayacak. Ay-yıldızlılar, rakibini mağlup ederek 3’te 3 yapmayı ve doruktaki yerini muhafazayı hedefliyor. İşte kritik maç öncesi Letonya’nın artıları ve eksileri…

A Ulusal Takım’ımız, 2022 Dünya Kupası Elemeleri G Kümesi’nde bugün Letonya ile kritik bir maça çıkacak. Kuvvetli uğraş öncesi Sabah Gazetesi, Letonya’nın zaaflarını ve A Ulusal Kadro’nun artılarını tahlil ederek, uğraşta muhtemel senaryoları masaya yatırdı.

İşte o tahlil:

Karadağ maçında kontratak tertibi ile alana çıkıp savunmalarını sağlama almak istediler. Birinci golü de bu yolla Janis Ikaunieks’in ayağından bulsalar da skoru tutamadılar. Sonrasında yedikleri 2 gol ile alandan 2-1 yenik ayrıldılar. Kuzey Avrupa grubunun skoru tutmak üzerine konseyi oyun yapısı bugün de değişmeyecektir.

ALANLARINDAN ÇIKAMADILAR
Hollanda müsabakasında süratli hamlesi bile düşünemeyecek kadar içe kapanan bir Letonya vardı. Birinci dakikadan itibaren Türkiye maçının da hıncını almak isteyen Hollanda, Letonya’yı domine ederken, toplam 36 şut ile rakip kaleye bombardıman yaptı.

Lakin yalnızca 11 isabet sağladı. Letonya bu maçta topla oynamada yalnızca yüzde 24’te kalıp, 4’te 0 isabetli şut ile oynadı.

ADAM PAYLAŞIMI YANILGILI
Savunma çizgisinde iki karşılaşmada da 4-4-2 formatı ile oynasalar da 39 yaşındaki hocaları Dainis Kazakevics birebir isimlerle alanda değildi. Sistemli bir birinci 11 yapıları yok. Alan savunmasında bilhassa hava toplarında yaşanan paylaşım yanılgıları en büyük kaygıları.

MERKEZDE ÇOĞALIYORLAR
Türkiye karşısında da katı savunma uygulaması ile alana çıkacaklardır. Oyunun merkezini kendi yarı alanlarının ortası kabullenip buna nazaran bir tertip alabilirler. İleride süratli atak arayan Letonya atakta çoğalma tercihini bile çok az kullanıyor.Genelde 3 süratli oyuncunun çıkışı ile gol arıyorlar.

AKLIMIZ HAVADA OLMALI
Türkiye hamle çizgisinin, Letonya’nın katı ve baskılı savunmasının ortasında kaybolmasının önüne geçmenin iki dermanı var. Birincisi duran toplarda bilhassa savunmadaki yüksek uzunluklu isimlerimizin bulacağı baş golleri.

Bir öteki opsiyon ise uzaktan şutları ile tesirli olan Hakan Çalhanoğlu, Burak Yılmaz, Yusuf Yazıcı ve Ozan Tufan üzere isimlerin bu özellikleri ile direnci kırması.

Yorum Gönderin