Kulüpler Birliği Vakfı, Merkez Hakem Konseyi’nin (MHK) yapısının Avrupa örneklerindeki standartlara çekilmesinin, hakemlerin atamalarından puanlama sistemlerine kadar şeffaf ve hesap verilebilir bir yapıya kavuşturulmasının ve hakemlerin eğitim düzeylerinin iyileştirilmesinin gerektiğini belirtti.

Yazılı bir açıklama yapan Kulüpler Birliği Vakfı İdare Konseyi, Türkiye Futbol Federasyonu’ndan (TFF) beklentilerini şöyle tabir etti;

“Kulüpler Birliği Vakfı olarak Türkiye Futbol Federasyonu`ndan beklentimiz, Merkez Hakem Heyeti yapısının Avrupa örneklerindeki standartlara çekilmesi, hakemlerin atamalarından puanlama sistemlerine kadar şeffaf ve hesap verilebilir bir yapıya kavuşturulması ve hakemlerin eğitim düzeylerinin uygunlaştırılması tarafındadır. Hakemlik tertibi, hakem seçimlerinin yetenek ve kişisel üstünlüklere bakılarak yapıldığı, her vakit daha bilgili ve yetenekli şahısların seçildiği, ilerleme ve yükselmelerinin liyakata nazaran yapıldığı, gruplaşmalara mahzur olunan üst seviye bir tertip haline getirilmesi ile gelişecektir. Hasebiyle çoğunluğunun Harika Lig kulüp üyelerinden oluşan genel konsey tarafından seçilen Türkiye Futbol Federasyonunun , tüm masraflarının Harika Lig kulüplerinin karşıladığı Merkez Hakem Şurası yapısını çağdaş futbol düzeyine getirmeye yönelik gerekli yaptırım ve uygulamaları yapmasını beklemekte ve talep etmekteyiz. Bu talepleri yalnızca Üstün Lig kulüplerimizin değil alt ligde gayret eden kulüplerimizin de lisana getirdiği bir gerçektir. Hal bu türlü iken maç sonuçlarını etkileyecek yanılgılar yapan hakemlerin hiçbir halde karşılık görmemesi, standart olması gereken kararların maçlara nazaran değişkenlik göstermesi, eğitim masraflarına kadar tüm sarfiyatları tarafımızdan ödenen VAR`ın bir çok kuşkuyu barındıran yanlış uygulamaları, hakemlerimizin eğitimlerini, bilgilerini ve tarafsızlıklarını tartışılır hale getirmiştir. Bu doğrultuda Federasyonumuzun bu çözümsüzlüğü sürdürmesi halinde kulüplerin hak ve hukuklarını eşit bir halde savunma kararlılığı içinde olan Kulüpler Birliği, bu mevzunun alternatifli tahlil teklifleri ile takipçisi olacaktır. Kamuoyuna hürmetle duyurulur.”

Yorum Gönderin