Son dakika spor haberi: A Ulusal Futbol Takım’ımız, 2022 Dünya Kupası Elemeleri G Kümesi ikinci maçında deplasmanda Norveç’in konuğu oldu. Baştan sonra başarılı bir oyun sergileyen Ay-Yıldızlılar, rakibini Ozan Tufan (2) ve Çağlar Söyüncü’nün attığı gollerle 3-0 mağlup ederek 2’de 2 yaptı ve puanını 6’ya çıkararak liderliğe yükseldi. Uğraşın akabinde spor muharrirleri, Norveç – Türkiye maçını dikkat çeken tabirlerle kıymetlendirdi. İşte o yazılar…

REHA KAPSAL – AİLE BAĞLARI

Farklı Hollanda galibiyetinden sonra Norveç maçına bunun yansımasının nasıl olacağı merak ediliyordu. Öncelikle A Ulusal Ekip, her iki maçta da 1-0’ı bulup rakiplerine topu bırakıp, çok yanlışsız alan yerleşimleri yaparak galip gelmesini bildi. Bunu da uygularken sınırlar ortasında kopukluk olmadan bir bütünlük arz ederek tıpkı vakitte da süratli çıktığı ataklarla tehlikeler yarattı. Bilhassa bu kurgunun en değerli planı buydu.

Derinlemesine kaleye yakın bir savunma, saha içi oyun bütünlüğü, kazanılan toplarda savunmadan hamleye geçiş oyunlarının en yeterli biçimde uygulanması ve bununla bir arada duran top tertiplerini muvaffakiyetle yapmamız.

Norveç Ulusal Kadrosu’nda bilhassa Sörloth-Haaland ikilisinin performansının merak edildiği üzere bizim de onlara karşı bilhassa bölgesel savunmada nasıl performans vereceğimiz çok kıymetliydi. Bunu da Mert Müldür-Kaan Ayhan-Çağlar Söyüncü-Umut Meraş dörtlüsü en âlâ biçimde uyguladılar.

Burak Yılmaz tekrar alanda oyun önderi olarak hem arkadaşlarını konuşarak yönlendirip, hem de topu tutarak pas ilişkilerini çok hakikat yaptı. Ozan Tufan, orta alandaki savunma oyununu güzel oynadığı üzere süratli çıkışlarla attığı gol üzere hamleye takviyeler de verdi. Saha genelinde bütün oyuncular taktik disipline sadık kalarak top bizdeyken ve rakipteyken konum oyununu en güzel biçimde uyguladılar. Uğurcan, Çağlar ve Umut Meraş başka arkadaşlarına nazaran eksiksiz oynadılar diyebiliriz.

Avrupa Şampiyonası elemelerinde kümeden çıkmamızın en büyük etkenlerinden biri de arkadaşlık hissinin, sevginin, takımdaşlığın çok yüksek olmasıydı. Oynayanıyla oynamayanıyla bu hisleri çok ağır yaşayan bir ulusal grup takımı var. Hem ekibin deneyimli isimleri, hem gençler, hem de Avrupa’da değerli kulüplerde oynayan oyuncuların birbirlerine karşı hareketleri, maç önü ve sonu verdikleri beyanatlar, saha içindeki samimi davranışları hiçbir ego olmadan ortalarında çok sağlam bir ‘aile bağı’ oluştuğunu gösteriyor. Bu olumlu imgeyi saha dışında sağlayan, saha içinde de muvaffakiyete ulaşılmasındaki en büyük etken Şenol Güneş’in hakkını da ziyadesiyle teslim etmemiz gerekir.

Bu maçlarda başarılı olunur, olunmaz. Alışılmış ki gaye başarılı olmak. Ancak o denli hoş bir ulusal ekibimiz var ki, elbet bütün Türkiye’nin gönlü, hisleri ve duaları ‘bizim çocuklar’la… Artık kümedeki bütün ipleri elimize aldık. Yalnız bizimle birlikte küme birinciliğine oynayan Hollanda ve Norveç’e karşı puan farkı değil, ikili averajlarda da üstünlük sağladık.

TURGAY DEMİR – KULE DİBİNDEN!

Norveç’in iki kulesi var! Sağdan soldan esterabim yapacaklar; ya Haaland vuracak ya Sörloth! Onların hayat kıssasını özeti bu.. Bizim çocuklar bu öyküye farklı bir mana kazandırdılar! “Kule dibinden” ayrılmayan Kaan ve Çağlar ofsayt durumunda yaptıkları iki vuruş dışında KULELERE konum bile vermediler.

Çok uygun bir maç çıkardık vesselam… Beşinci dakikada, hem de uzunu kısası güzel olan paslar ve kusursuz bir şutla öne geçtik. Norveç şok bile yaşamadı! “Biz artık bir-iki tane atarız” der gibiydiler… Havalı havalı yüklendiler! Sonra mı!? Sonra Çağlar kule tabanından ayrıldı, rakip kale tabanına girdi ve eksiksiz bir baş golü attı… İşte bu golden sonra Norveç buz tuttu! Kuzey ülkesi malum sert soğuklara alışıklar lakin böylesini hiç beklemiyorlardı… Zemheriye yakalandılar…

Ozan’ın attığı bir üçüncü gol var ki, öncesiyle, sonrasıyla süperdi. Evvel Norveç kalesi önünde yaptığımız paslaşmalarla YILDIZ çizdik akabinde Ozan, sol çaprazdan sağ köşeye gönderdiği topla HİLAL yaptı! Oldu mu sana AY-YILDIZ… Küüüüüt Norveçli yerde!

Solbakken, “Karşımıza Fransa ve Hollanda maçlarındaki Türkiye mi çıkacak yoksa Uluslar Kupası’ndaki Türkiye mi, merak ediyorum” derken aslında “Hangisi olursa olsun fark etmez” edasında konuşuyordu… Sanırım hem merakını giderdi, hem de Türkler’in roman değil tarih yazdığını öğrenmiş oldu.

Çağlar, Ozan, Yusuf başta tüm çocuklar harika oynadılar. İnşallah daima bu türlü devam etsinler. Bu takım motive olduğu vakit yenemeyeceği grup yok. Biz de milletçe yanlarında olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Helal olsun çocuklar… Unutmadan… Alanda düzgün hakemler olunca VAR sistemine gereksinim bile duymuyoruz… İspanyol Alejandro Hernandez adildi ve gördüklerini çaldı, görmediklerini değil… Yardımcıları ise bazen bizim VAR’ın bile yakalayamadığı ofsaytları görüntüsüz yakaladılar… Bu türlü hakemlere can kurban. Darısı ligimizin başına!

Yorum Gönderin