Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sporda olağanlaşma sürecinin nasıl olacağını Hürriyet’e anlattı. Kasapoğlu, “Martta kısmi de olsa maçlara seyirci alınmasını istiyoruz lakin buna karar verecek olan federasyondur. Kapasitenin yüzde 10’u, 15 ya da 20’si halinde açılabilir” dedi. Kasapoğlu, maçlara seyirci alınırken maske ve aralık kuralının yanı sıra HES kodu uygulamasının zarurî olacağını söyledi. Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Bakan Kasapoğlu, “Biz açılmasından yanayız. Pandeminin seyrine nazaran kulüplerimizi en süratli formda taraftarlarımızla buluşturacağız” dedi.

50 BİN KİŞİLİK STADA 5 BİN SEYİRCİ

Pandeminin seyrini takip edeceklerini belirten Bakan Kasapoğlu “Diyelim ki 50 bin kişilik bir stat var, 5 bin kişi alınabilecek. HES kodu zarurî olacak. Localar açılabilir. Bu kararları Federasyon verecek. Taraftarlarımızı Covid önlemleri çerçevesinde alanlarla buluşturmaktan yanayız” diye konuşttu. Spor yasası çalışmalarından da bahseden Bakan Kasapoğlu “Yeni kanunla birlikte kulüpler ve federasyonlar şeffaf olacak. Hesap verebilir bir pozisyonda olacak. Yöneticiler yaptıklarından sorumlu olacak. Yeni yasa ile mali ve idari disiplin ve bununla birlikte sorumluluk güçlü bir halde olacak” sözlerini kullandı.

“SÜRECİ FIRSATA ÇEVİRECEĞİZ”

Pandemi sonrası her alanda olduğu üzere, Türkiye’nin sporda da bu süreci fırsata çevireceğini belirten Muharrem Kasapoğlu şöyle devam etti: “Biz bu süreçte, karşılaşmalara ve olimpiyatlara hazırlanan atletlerimizle irtibatımızı hiç koparmadık. Tüm atletlerimiz öteki ülkelerin tersine, daha motive, inançlı ve hazır. Olimpiyatlarda büyük muvaffakiyet bekliyoruz. Muvaffakiyetler ve gelişmişlikler bu bahislerdeki rol modellere bağlı. Cimnastikte İbrahim Çolak, Ferhat Arıcan, Ahmet Lider, özgür dalışta rekorlara imza atan Fatma Uruk var. Bunların sayılarını artırmamız lazım. Bu atletlerimiz üzere öbür branşlarda da birçok örneğimiz var.”

Yorum Gönderin