TFF Merkez Hakem Konseyi, hakem geliştirme programı çerçevesinde 22-25 Mart tarihleri ortasında düzenlenen Üst Klasman Hakem Kampı müddetince üzerinde çalışılan teknik hususlar, hakemlere verilen talimatlarla ilgili açıklama yaptı.

İŞTE MHK’NIN AÇIKLAMASI

Merkez Hakem Konseyi Hakem Gelişim Programları çerçevesinde 22-25 Mart 2021 tarihleri ortasında gerçekleştirilen Üst Klasman Hakem Kampı mühletince üzerinde çalışılan teknik hususların, hakemlere verilen talimatların ve yapılan hatırlatmaların özeti aşağıdadır:

1. Ayağa Basmalar

Son haftalardaki uygulamalar denetim edildi, bilhassa ‘Ayağa basma otomatikman bir faul ve sarı kart’tır’ algısının kırıldığı gözlemlendi.
Ayağa basmanın faul ve sarı kart olması için; bir ‘geç’ müdahale olması, sürat ve şiddet içermesi gerektiği hatırlatıldı. Ayrıyeten temasın da tam olarak ayağın üstüne olması gerektiği vurgulandı.

2. Ellerin ve Kolların Kural Dışı Kullanımı

Hakemlere, ihlali yapan oyuncunun kolunun açılmasını, sürat ve şiddet içeren baş bölgesine teması net gördüklerinde faul ve sarı kart uygulamaları gerektiği hatırlatıldı. Bu tip ihlallerde oyuncuların rakiplerine kolay kart göstertmek yahut en azından faul almak için olmayan yahut çok az olan temasları abartarak gösterme niyetinde oldukları vurgulandı. Bu hareketlerin önüne geçmek için farkındalıklarını arttırmaları gerektiği anlatıldı.

3. Hür Vuruşların İdaresi

Ceza alanına yakın özgür vuruşların gruplar için kıymeti ve gol olma mümkünlüğü vurgulandı. Bu tip kararlar ve konumların idareleri için aşağıdaki adımlara dikkat edilmesi istendi.

a. Ceza alanına yakın yerlerde verilecek özgür vuruş kararlarında ihlalin net olması gerekir. Ayrıyeten ihlalin yeri ve hür vuruşun kullanıldığı yer tıpkı olmalıdır.

b. Baraj asgarî 9.15m aralıkta olmalıdır, barajdaki oyuncular proaktif bir formda yönetilmelidir.

c. Bilhassa barajın ceza alanı içinde yer aldığı durumlarda, barajdaki ihlalleri görebilecek bir yer alınmalıdır. (Barajın ceza alanı dışında olduğu ve hakem tarafından denetim edilemeyeceği durumlarda Yardımcı Hakemlerden yahut 4. Hakemden yardım alınmalıdır.)

4. Elle Oynamalar

Hakemlerden ve VAR’lardan kolun bedenden net bir biçimde açıldığı, top ile temasın gerçekleştiği ve net delil içeren konumlarda kusur yapmamaları istendi. Bu tip ihlallerde topun bedenden sekmesi halinde bile ihlalin cezalandırılmasının gerektiği vurgulandı.

5. 2. Sarı Kartlar

Oyun Kurallarında bu türlü bir ayrım olmamasına karşın, UEFA talimatları çerçevesinde, gösterilecek 2. Sarı Kartların tartışmasız olması gerektiği hatırlatıldı. Ayrıyeten bu hususla birlikte hakemlerin maçlarda uygulaması gereken Disiplin Çizgisinin değeri de vurgulandı.

6. Çatışmalar

Türkiye’de Üstün Lig ve 1. Lig maçlarında hakem kararları sonrası oyuncuların tepkileri ve sonucunda oluşan toplu çatışmalar incelendi. Bilhassa iki gruptan da oyuncuların katıldığı toplu çatışmalarda iki ekipten da en az 1’er oyuncunun sarı kart ile cezalandırılması gerektiği vurgulandı. Ayrıyeten çatışmaya neden olan birinci hareketin sarı kart gerektirdiği durumlarda, bu kartın unutulmaması, uzaktan itiraza gelen kalecilerin de cezalandırılmadan atlanmaması gerektiği hatırlatıldı.
Seminerin kapanış konuşmasında ise Merkez Hakem Heyeti Lideri Serdar Tatlı hakemlere iki hususta ihtarlarda bulundu;

a. Teknik Alan İdaresi: Kadroların teknik alanlarında bulunan vazifelilerinin; hakemlerin alandaki otoritesini zedeleyen, futbolun imajına ziyan veren, provokasyon içeren abartılı itirazlarında, hakemler, sıfır tolerans ile oyun kurallarında yazan cezalandırmaları uygulamalıdır.

b. Oyuncu Davranışları: İki ana husus ile ele alınmıştır;

a. İtirazlar: Hakemin alandaki kişiliğine ziyan veren, abartılı jest/mimik ve vücut lisanı ile provokasyon içeren itirazlar, kuralların gerektirdiği üzere, sarı kart yahut kırmızı kart ile cezalandırılmalıdır. Ayrıyeten; oyuncuların itiraz etmek için hakemlere karşı yapabilecekleri en ufak bir fizikî temas dahi kabul edilemez, kesinlikle cezalandırılmalıdır.

b. Aldatmalar/Abartmalar: Bilhassa Üstün Ligde ve 1. Ligdeki maçlarda oyuncuların temasları abartma uğraşında oldukları gözlemlenmektedir. Ayrıyeten genelde, ekiplerde tıpkı oyuncular bu tip hareketleri tekrarlamaktadır. Hakemlerin bu mevzuda farkındalıklarını arttırmaları; ikaz, ikaz ve cezalandırma adımlarını uygulamaları gerekir.

Yorum Gönderin