EURO 2021 için 100 günden geriye sayım başladı. 11 Haziran’da İtalya- Türkiye maçı ile başlayacak şampiyonanın pandemi yüzünden, Platini’nin hayali olan farklı ülkelerde yapılma projesi hâlâ tartışılıyor. Gerek ülkelerin sıhhat bakanlıkları, gerek sıhhat kısıtlamaları ve bilim adamlarının açıklamaları ile Avrupa’da aşı olan nüfus oranı çok yüksek olmadığı için UEFA, mart ayı sonuna kadar bekleme kararı aldı.

ALMANYA 2024’TEN VAZGEÇEBİLİR
O tarihte verilecek karara nazaran B planı devreye girebilir. Nedir B planı? Planın birinci hususu, yarı final ve finalin yapılacağı İngiltere’de şampiyonanın bütün maçlarını oynatmak. Hala İngiltere’de pandemi yüzünden kentler kapalı fakat vaktin ne göstereceği belirli değil… İkinci şık ise, Franz Beckanbauer’in de açıkladığı üzere, 2024 Avrupa Şampiyonası’na mesken sahipliği yapacak olan Almanya’nın bu hakkından vazgeçip Haziran- Temmuz 2021’de bu turnuvaya mesken sahibi olması… Almanlar 3 aylık süreyi turnuvaya hazırlanmak için kâfi görüyor. Bu şık tercih edilirse, çok konut sahipli turnuvanın 2024’te yapılması planlanıyor…

LIZBON’DAKİ FİNALLER TESİRLİ OLDU
2018 Dünya Kupası’nı düzenleyen Rusya da UEFA’nın seçeneklerinden biri… Ülke nüfusunun yüzde 80’i aşılanan İsrail’in konut sahipliği projesine ise yetersiz statları nedeniyle soğuk bakılıyor. UEFA Lideri Ceferin’in birinci etapta turnuvayı planlandığı üzere 12 kentte yapmayı istediği belirtiliyor. Lakin bilhassa seyahat yasakları ve karantinalar nedeniyle, Lizbon’da düzenlenen Şampiyonlar Ligi Sekizli Finalleri’ndeki muvaffakiyetten sonra tek ülke fikrine idaresi ile birlikte evet diyebileceği gelen haberler ortasında… (Sabah)

Yorum Gönderin