Üstün Lig’in 4 büyük kulübü, borçların tekrar yapılandırılması konusunda Bankalar Birliği ile anlaştı. İşte yapılan mutabakatın ayrıntıları…

Ekonomik açıdan meşakkatler çeken 4 Büyükler, Bankalar Konsorsiyumu ile yaptığı yeni mutabakatla borçlarını 9.5 yıllık vadede yapılandırdı. Dün İstanbul’da düzenlenen toplantıda Beşiktaş Lideri Ahmet Işık Çebi, Fenerbahçe Lideri Ali Koç, Galatasaray Lideri Mustafa Cengiz ve Trabzonspor Lideri Ahmet Ağaoğlu imzaları atarak kulüpleri için yeni bir periyodu başlattı. Sabah Gazetesi, Türk futbolunun geleceği açısından büyük kıymet arz eden muahedenin ayrıntılarını tek tek açıkladı;

1- 2021-22 dönemi için futbol ailesi masraflarında 2020-2021 dönemine kıyasla en az %20 tasarruf edilmesi aranacaktır.

2- Borç yapılandırması kapsamında, 2021-2022 ve 2022-2023 dönemlerinde anapara ödemesiz toplamda yaklaşık 9.5 yıl vadeli yapılandırma süreci biçiminde gerçekleştirilecektir.

3- 2023-24 döneminin başlangıcından itibaren her cari futbol dönemi (1 Haziran-31 Mayıs), bir evvelki dönem elde edilmesi öngörülen sabit gelirler (yayın gelirleri, sponsorluk-reklam gelirleri, isim hakkı gelirleri, gişe gelirleri, ticari oran gelirleri, başka vb.) toplamı taban %50’sine tekabül eden bir meblağda anapara, faiz ödemesi yapılacaktır. Kelam konusu ödeme, takip eden dönem (2023-24 döneminden itibaren her bir cari sezon) sabit gelirlerden karşılanacaktır.

4- 2022-23 döneminden itibaren dönem içinde elde edilmiş değişken gelirlerin (transfer gelirleri, UEFA gelirleri vb.) %50’si konsorsiyum kredisinin yapılandırmanın son yılında vadesi gelen borçların ödenmesinde kullanılacak. Nakit akışı ve ödeme protokolüne uygun gelir oluşmazsa değişken gelirlerin %75’i borç servisi (anapara, faiz) ödemesinde ve konsorsiyum kredisinin yapılandırmanın son yılında ödenmesi gereken borcun süpürülmesinde kullanılacaktır.

5- 2022-23 döneminde, minimum 2021-22 döneminde elde edilmesi öngörülen sabit gelirlerin %25’ine tekabül eden fiyatta faiz tahsil edilecektir. Kelam konusu meblağ, öncelikle 2022-23 döneminde elde edilen değişken gelirlerden karşılanacaktır.

6- Şirket gelirleri; öncelikle vergi ödemelerinin yapılmasında kullanılacaktır, akabinde konsorsiyum borç servisi ve kulüp operasyonel masrafları sıralaması ile kullanılacaktır.

7- Kulüp derneklerinin kendi gelirleri ile faaliyetlerini sürdürmesi sağlanacak ve finansal borçlanma yasağına tabi olacaktır.

8- 2021-22 döneminden itibaren gelirlerin paylaşımı ve bütçelerin tespiti şirketin bağımsız kontrol şirketi tarafından hazırlanan mali kontrol raporlarıyla sağlanacak. Bağımsız kontrol şirketleri tarafından bütçenin yapılandırma kontratındaki gelir paylaşımı ve bütçeleme asıllarına uygun olmadığı tespiti hali bir temerrüt hali oluşturacaktır.

9- Şirketin borçlanma, teminat-takyidat yasağı, tasarruf ve bağlantılı taraf süreçleri üzere konsorsiyum bankalarını yahut kredi geri ödeme planını etkileyebilecek temel ticari bahisler, konsorsiyum bankalarının ön onayına tabi tutulacaktır.

Yorum Gönderin