SORU: F.Bahçe’nin Trabzonspor’u yenmesiyleyarış kızıştı. Kalan haftalar G.Saray,Beşiktaş ve F.Bahçe ortasında geçecek gibi…Fikstüre bakarsak bizi neler bekliyor? SergenYalçın, ‘Nisan final olur’ dedi. Nisanda ligşampiyonu muhakkak olur mu?

ÖMER ÜRÜNDÜL: Nisanda lig şampiyonununbelli olması, üç şampiyonluk adayından birininseri galibiyetler alması, öbür ikisinin de puan kayıplarıyaşamasıyla olur… Fenerbahçe, Trabzonsporgalibiyetiyle kıymetli bir kaosu atlattı lakinyeniden de kayıp puan hesabına bakıldığıvakit Beşiktaş ile Galatasaray’ın 3’erpuan gerisinde. Üstelik Galatasaray’ada ikili averajı kaybetmiş durumda.Bu da demektir ki 4 puan… Dahaçok maç var fakat Trabzonspor’u yenmekde her şeyi toz pembe yapmamalı.Bana nazaran Fenerbahçe’nin son haftalardaTrabzon’dan evvel en âlâ oynadığı karşılaşmaGalatasaray derbisiydi. Perşembegünkü Antalya maçı dahi kolay olmayacak.

AHMET ÇAKAR: Fenerbahçe,Trabzon’da hayata döndü. Yalnızca 3 puanalmadı, çok daha fazla şeyler kazandı. Birincisi;ortaya koyduğu başarılı futbolla “Ben deadayım, en az sizin kadar yeterli futboloynuyorum” diyebildi. Ayrıyeten çok sevdiğim,başarılı olmasını gönülden istediğim Erol Bulut,kelimenin tam manasıyla rüştünü ispat etti.Caner’i kesti, oyunun devamı esnasında MesutÖzil’i kenara aldı ve kazanınca da her kazananınhaklı olduğu üzere ortaya çıkıverdi. Bundan sonra neolur… Hiçbir Fenerbahçelizannetmesin ki şampiyonlukyarışındaGalatasaray ve Beşiktaşkadar eşit talihe sahip…Hayır değiller! 3 puan geridelerve Galatasaray’a karşıda ikili averajı kaybetmişdurumdalar.Gelelim sevgili kardeşim Sergen Yalçın’a.Bu lig nisanda filan bitmez. Kanaatim odur kibu lig son düdüğe kadar sürecek, ikili averajlarşampiyonu belirleyecek. Hatta daha da ileri gidiyorumgol averajlarının bile tartışılacağı bir mayıs bizi bekliyor.

FATİH DOĞAN: Fenerbahçe 3 puandan çokdaha büyük kazanımlar elde etti. Öncelikle; kendikimliğini buldu. Defansif, denetimli oyun tarzınınmutluluk getirmediğini; tam aksisi ofansif oyunun,ihtiyacı olduğunu fark etti. Erol Bulut itimat tazeledi.Bulut’un otoritesini davranışlarıyla sorgulayanCaner üzere isimlere ‘takım balans ayarı’yapıldı. Bu yarış Beşiktaş-G.Saray-F.Bahçe arasındageçecek üzere görünse de Trabzonspor’unda gayrette sonuna kadar olacağına inanıyorum.Sergen Yalçın’ın söylediği “Nisan vurgusu”anlaşılabilir. Büyük ihtimalle derbiyi kastediyor.Ancak ben mayısa sarkabileceğiihtimalini düşünüyorum.

BÜLENT TİMURLENK: Kalanhafta sonu sayısı, ulusal arahariç 9, oynanacak maçsayısı 14… 5 orta hafta var veanlamsızca ligi mayısın 3. haftasıbitirmek yerine 2. haftasındabitirerek son 3 haftayı7 gün içinde oynatmaısrarı sürüyor. 40. haftaG.Saray-Beşiktaş derbisivar. Düğüm maçı budur.Kimse nisan ayında şampiyonlukilan edemez. Yarışnisan ortasından sonra bir ihtimaliki ekip ortasında kalabilir ancak 14 maçlıkfikstürde bilhassa ulusal grup arasısonrasında 11’i kadar yedek kulübesinide yanlışsız kullanan, kulübeden verimalan hoca memnun sona ulaşır.F.Bahçe; G.Saray ve Beşiktaş’akaybedip bir tenis setindeki üzereiki kere servisini kırdırdı. Artık ulusal araöncesi Vodafone Park’ta kazanmak zorunda.Aynı halde G.Saray da Beşiktaş derbisini kazanmalı.Elbette ki Anadolu ekipleri ile maçlar çok önemliama pandemi gölgesindeki dönemde karantinayadüşecek ya da sakatlık yaşayacak futbolcular (bkz.Gustavo) her ekibin hesaplarını bozabilir.

MOHAMED GALATASARAY SCOUT’LARININ ÖNEMLİ BİR YAPITIDIR

SORU: Mostafa Mohamedtek başına Galatasaray’ı şampiyonyapabilir mi sizce?

BÜLENT TİMURLENK: Fenerbahçe’de olmayan net bitiricisantrfor, Beşiktaş’ta var;Aboubakar… Sigorta olarak daCenk’i aldılar. Galatasaray daMostafa Mohamed ile geçmiş sezonlardaşampiyon olurken elinde bulundurduğuson vuruşçular kalitesindebir adama kavuştu. Mısırlı,Gomis üzere vuruyor toplara… Diagneiki stoper ortasında saklanır ve statikoynardı. Mostafa daima oyununiçinde. Sonuçta bu bir takımoyunu. Galatasaray’ın oyun kalitesiniyükseltmesi gerekiyor. Bu takım,Mohamed’i her maçta en az 3-4pozisyona sokmalı.

ÖMER ÜRÜNDÜL: Futbolher vakit kadrosu oyunu. G.Saray’daiki kadro çıkaracak kalitede oyuncularvar. G.Saray’da en değerli unsurlardanbir tanesi omurga teşkil edildi.Muslera, iki stoper, Taylan veyasonrasında Etebo ve Mohamed…Mısırlı yıldız, tam bir nokta santrfor.Nasıl dünya yıldızı Falcao’yutransfer etmek çok büyük yanlış iseMohamed’i almak da büyük bir yönetimbaşarısıdır.

AHMET ÇAKAR: Mohamed,Galatasaray scout’larının önemli bireseridir. Türkiye BAL Ligi’ndenhallice bir lig olan MısırLigi’nde bir oyuncuyu takipettiler, buldular, Türkiye’ye getirdiler,çocuk Galatasaray’ı taşıyor.

FATİH DOĞAN: Mohamed tekbaşına G.Saray’ı şampiyon yapar”demek emek veren Terim’e ve diğeryıldızlara haksızlık olur. Lakin G.Saray,uzun ve maliyetli bir forvet arayışındansonra Mısır’da adeta altın madenibuldu. Şampiyonluk yarışındaşimdiden büyük katkı sağladı, sağlayacaktırda… G.Saray’ın bonservisproblemini çözmesi gerek.

Yorum Gönderin