3 Mayıs-4 Haziran tarihleri ortasında görülecek 20’nci celsede karara ulaşılabilecek bir kararın çıkabileceğini lisana getiren Fenerbahçe Kulübü Avukatı Naim Karakaya, “Fenerbahçemize kurulan 3 Temmuz Kumpası Davası’nda 19’uncu celseyi yaşadık. Geçen hafta başlamıştık, bu hafta devam ediyorduk ve bugün mahkeme yargılamayı yapıp duruşmayı bir sonraki celseye erteledi. ‘Neler yaşandı?’ dersek; sanıkların ek savunmaları alınıyordu; yani aksiyonlarının ceza hukukundaki, ceza kanunundaki karşılıklarının öbür hususlara karşılık gelebileceği ile ilgili bir ihtimal üzerine sanıkların ek savunmaları alındı. Ve mahkeme yeni bir celse belirleyerek duruşmayı bitirdi. Kıymetli orta kararlar da var. Kıymetli orta karar şu; mahkeme belgeyi savcıya iletti ve savcının davanın sonucuna ait görüşünü yani bizim temel hakkında mütalaa dediğimiz görüşünü bildirmesi ve bu bildirilen görüşün gerek davanın şikayetçilerine, katılanlarına, mağdurlarına gerek sanıklarına direkt bildiri edilmesi ve bu süreç içerisinde her iki tarafın da savunmalarını hazırlaması ve sonuçta da bir sonraki celse yapılacak olan yargılamada tüm tarafların diyeceklerinin dinleyip karar kurabileceği ile ilgili bir sürece girmiş bulunuyoruz. Mahkeme böylelikle bir sonraki celseyi yaklaşık 1 ay olarak planladı. Bu 1 aylık müddette yani 3 Mayıs-4 Haziran ortasında Arefe günü ile Ramazan Bayramı’nın birinci ve ikinci günü olmak üzere 3 gün, bir de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ve hafta sonu hariç her gün duruşma yapacak. Sonucunda bu müddet içerisinde tüm sanıkların sorgularını yapıp şayet yordamı bir eksiklik olmazsa da karar kurmak istediğini tabir etti” dedi.

“SONER KOÇ İÇİN KAÇAKLIK KARARI VERİLMESİNİ İSTEDİK”

Naim Karakaya, bir evvelki celsede tutuklu olan sanıklardan Soner Koç’un tahliye edildiğini hatırlatarak, “Kişi ‘çocuğumu parka götürmek istiyorum.’ diyerek tahliye olmuştu lakin soluğu yurt dışında almıştı ve YouTube’tan da arzıendam etmişti. O sanık istikametinden de ‘kaçaklık’ kararı verilmesini istedik. Kaçaklık kararı, Türkiye’deki tüm mal varlıklarına da el konulması tarafından de bir karar. Mahkeme de bu talebimizi kabul ederek sanık Soner Koç hakkında da ‘kaçak’ olduğuna dair bir hukuksal durum, bir statü kararı verdi. Ve bir sonraki celse biz artık karara ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Bu bizim açımızdan değerli bir şey. Gerek hukuka duyduğumuz hürmet ve kelam açısından gerek taraftarımıza verdiğimiz kelam açısından kıymetli bir şey. Biz, 4 Haziran’a kadar özel bir aksilik olmazsa karara ulaşabileceğimizi ve bu kumpası kuranlar hakkında da yargının vereceği kararı göreceğimizi düşünüyorum.”

“MAHKEME SANIKLARA YENİ BİR MÜDDET VERMEYECEĞİ İLE İLGİLİ BİR İHTARDA DA BULUNDU”

Mahkeme heyetinin sanıklara savunma yapma noktasında rastgele bir ek müddet vermeyeceğini de tabir ettiğini lisana getiren Naim Karakaya, kelamlarını şu formda noktaladı: “Mahkeme sanıklara yeni bir mühlet vermeyeceği ile ilgili bir ihtarda da bulundu. Yani savcının görüşü ortada çıkacak, her iki tarafta da bildiri edeceğim ve ben yine sanıklara müddet vermeyeceğim. Şayet sanıklar bu müddette savunma yapmazlarsa savunma yapmaktan vazgeçmiş olacaklarına dair bir orta karardı. Özel bir türel eksiklik, metodu eksiklik olmazsa 20. celse bizde karar duruşması olarak görüyoruz ve bunu ümitle bekliyoruz.”

Yorum Gönderin